تبلیغات
مرجع اطلاعات - تو ازدواج کردن نه شک کن و نه دیر کن

مرجع اطلاعات

تو ازدواج کردن نه شک کن و نه دیر کن
http://www.up.shadfa.com/images/ruc4yvyu1c29uy3n4vx.jpg

در دید کل خدا وجود انسان(روح وجسم) را تجرد خلق نکرده و چه مرد و چه زن را بدون همدیگر ناقص دونسته و برای رسیدن به سعادت، آنها را امر به ازدواج و با هم بودن کرده، اینکه در عصر حاضر بدون هیچ دلیلی دختران و پسران با هم ازدوج نمی کنند یک نوع ظلم به نفس هست، چون سرشت انسان در جهان مادی با جفت کامل می شود. خداوند عزوجل؛ ازدواج را بزرگترین امر مقدس دانسته در دین اسلام تأکید فراوان به آن شده و یکی از بزرگترین راه ها برای جهاد با نفس ذکر کرده و برای کسانی که تصیم به این امر می گیرند بدون هیچ تعارفی کمک قائل میشه.(چه از لحاظ مادی و چه معنوی)


و زن مرد را مایه آسایش و راحتی هم دانسته  و در جایی می فرماید: «شما به عقد هم درآیید تا به فساد دامن نزنید از جایی که عقلتان نمی رسد یاری شوید.» ازدواج امری است بسیار ناب و زیبا که علاوه بر رهایی از غم ها و اندوها باعث، شادی کردن ملائکه در آسمان ها، دوری از خیلی از گناهان کبیره و ناامید کردن شیطان هست......و خداوند در قرآن کریم می فرماید:
هُوَ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَهٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیْهَا ؛ اوست خدایی که همه شما را از یک تن بیافرید و از او نیز جفتش را مقرر داشت تا با او انس و الفت گیرد(سوره اعراف، آیه ۱۸۹.)
این آیه با تکیه بر یکی بودن اصل و گوهر زن و مرد، عامل اصلی گرایش را آرام بودن زن و مرد در کنار یکدیگر معرفی می‌کند. خداوند در جای دیگر می‌فرماید:
وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ؛ و یکی از نشانه‌های لطف الهی این است که برای شما از جنس خودتان، جفتی (و همسری) بیافرید که در بر او آرامش یابید و با هم انس گیرید و میان شما، مهربانی و قرار ساخت. به یقین، در این [نعمت] برای مردمی که می‌اندیشند، نشانه‌هایی است.( سوره روم، آیه ۲۱.)
این آیه به صراحت می‌گوید که این مهربانی و آرامش را خود خداوند ایجاد کرده و در ذات زن و مرد قرار داده است. پس خود خداوند، مهر و محبت همسران را در دل هم گذارده و این محبت الهی، آن دو را به سوی یکدیگر می‌کشاند.
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان درباره این آیه می‌نویسد: هر یک از زن و مرد در حد خود و فی نفسه، ناقص و محتاج به طرف دیگر است و از مجموع آن دو، واحدی تام و تمام درست می‌شود و به خاطر همین نقص و احتیاج است که هر یک به سوی دیگری حرکت می‌کند و چون بدان رسید، آرامش و سکونت می‌یابد؛ چون هر ناقصی مشتاق به کمال است و هر محتاجی مایل به زوال حاجت و فقر خویش است.( ترجمه المیزان: ج ۱۶، ص۲۷۶.) و خداوند در باره خوش رفتاری با همسر می‌فرماید:
عَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَى أَن تَکْرَهُواْ شَیْئًا وَیَجْعَلَ اللّهُ فِیهِ خَیْرًا کَثِیرًا ؛ در زندگی با زنان خود، با انصاف و خوش رفتار باشید و چنان که زن دلپسند شما نباشد، چه بسا بسیار چیزها ناپسند شما است و حال آن که خدا در آن، خیر بسیار برای شما مقدر فرموده است.( سوره نساء، آیه ۱۹.)
اینکه دختر و پسرهای امروزی ملاک ازدواج خود با طرف مقابل را با مدرک، پول و .... قیاس و سنجش  می کنند و این مسائل را مایه خوشبختی می دانند، وقتی وارد زندگی می شوند، متوجه می شوند که این ملاک ها اصلا برای آنها شادی و سعادت نمی آورد و تنها راه سعادت آنها درک کردن همدیگر برای مقابله با دشواری های زندگی است. و این که سن ازدواج خود را به امید خاستگار بهتر یا شرایط ایده آل بالا می برند! آیا تا به حال فکر کرده اند که در سن کمتر لذتی که از با هم بودن می برند را در سن بالاتر تجربه کنند؟؟
خداوند در روی زمین انسان ها زوج را بیشتر از انسان های مجرد دوست دارد و به آنها نظر می کنند.

منبع:http://www.cloob.com/profile/memoirs/one/username/saeedmorad/memid/3034619
طبقه بندی: ازدواج و خانواده، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 تیر 1390 توسط مونا | نظرات ()
موضوعات
پیوندهای روزانه
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
پیوند ها
نظر سنجی
آمار سایت