تبلیغات
مرجع اطلاعات - دانستنیهایی درباره کلاغ

مرجع اطلاعات

دانستنیهایی درباره کلاغ


دعوا و درگیری در میان کلاغها امری عادی است، اما مطالعات جدید نشان می دهد این پرندگان که برخی صفت بد یمن را به آنها نسبت می دهند، پس از اینکه نزاعشان به پایان رسید با یکدیگر روبوسی کرده و پرهای یکدیگر را مرتب می کنند.


دانشمندان دریافته اند پس از کشمکش و درگیری که شامل تعقیب و گریز و نوک زدن به یکدیگر است، این پرنده ها متوقف شده و رفتار خود را به سرعت تغییر داده و با ابراز محبت از یکدیگر دلجویی می کنند. این ابراز محبت شامل مرتب کردن پرها و زدن منقارها به یکدیگر بوده و این مسئله از این رو قابل توجه است که این پرنده ها هرگز به استفاده از رفتارهای محبت آمیز شهرتی نداشته اند.

محققان دانشگاه وین با زیر نظر گرفتن گروهی هفت تایی از کلاغها دریافتند در صورتی که دو کلاغ طی 10 دقیقه گذشته با یکدیگر درگیر شده و نزاع داشته باشند پس از نزاع نسبت به هم رفتاری دوستانه تر نشان خواهند داد.

به گفته محققان، این رفتار در میان پستانداران که از حس لامسه قوی تری برخوردارند و معمولاً پس از دعواها به راحتی با یکدیگر آشتی می کنند بسیار رایج تر است، اما پیش از این هیچ پرنده ای شناسایی نشده بود که چنین رفتاری از خود بروز دهد.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان می گویند حیوانات زیادی وجود دارند که از مکانیزمی برای حفظ روابط دوستانه طولانی مدت برخوردارند و حیوانات اجتماعی که می توانند دیگر حیوانات را شناسایی کرده و روابط طولانی مدتی را با آنها برقرار کنند از توانایی بیشتری برای آشتی کردن و در کنار هم ماندن برخوردارند.

کلاغ و خاکسپاری مرده

«پس از آن خداوند کلاغی را برانگیخت زمین را می کند تا به او (به قابیل) نشان دهد "چگونه پیکر برادر خود را به خاک بسپارد"، (قابیل) گفت: ای وای بر من! آیا من ناتوان تر از آن بودم که مانند این کلاغ بوده پیکر برادرم را به خاک بسپارم. به این تزتیب پس از آن از پشیمانان گشت».

نکات آیه:

1ــ کلاغ مرده را خاک سپاری می کند:

چرا خداوند کلاغ را برای آموختن خاک سپاری مرده به انسان می فرستد؟ پژوهشهای انجام شده روی پرندگان نشان می دهد که کلاغ فهمیده ترین پرندگان است و ویژگیهائی دارد که آنرا از دیگر پرندگان جدا می کند، از مهمترین آنها یکی اینکه حجم مغز آن نسبت به بدنش نسبت به سایر پرندگان بزرگتر است، و دیگر اینکه مرده خود را بخاک می سپارد. وقتی کسی از کلاغها می میرد، کلاغ دیگر با منقار و چنگالهای خود گور می کند و پس از آن بالهای کلاغ مرده را گرد می کند و به کنار بدن آن می آورد (همانگونه که ما با مرده خود می کنیم)، و پس از آن مرده را با احترام بلند می کند و در گور خود می گذارد و بعد روی آن خاک می ریزد. حتی کلاغی که گناهی می کند و در دادگاه کلاغان گناهکار حساب شده و به اعدام محکوم می شود و او را با منقارهای خود می کشند نیز توسط یکی از کلاغها برای خاکسپاری برده می شود و بهمان ترتیب بخاک سپرده می شود. (کلاغ ویژگیهای دیگری از جمله ابزار سازی و بکارگیری ابزار برای رسیدن و دست یافتن به خواسته خود چنانکه در تصویر می بینیم نیز دارد ولی از آنجا که موضوع آیه نیست به آنها نمی پردازیم).

 2ــ مرده می بایست به خاک سپرده شود:

فرستادن کلاغ برای آموزش دادن خاکسپاری مرده به انسان، به این معنی است که مرده می بایست به خاک سپرده شود. و مرده ضمن اینکه خوراکی برای درندگان می شود و می گندد و خاک سپردن آن احترامی به فرد مرده است، هنگامیکه تحلیل می رود و در جو پراکنده می شود بیماریهائی را ایجاد می کند. بنابر این چنانکه آیه مطرح نموده، دین از دیر زمان به انسان یاد داده بوده که مرده را می بایست به خاک سپرد


Sign up to Teobux today!تنها با چند کلیک درآمدی ثابت داشته باشید


طبقه بندی: علمی آموزشی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 اردیبهشت 1390 توسط مونا | نظرات ()
موضوعات
پیوندهای روزانه
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
پیوند ها
نظر سنجی
آمار سایت