تبلیغات
مرجع اطلاعات - به عقاید مذهبی دیگران احترام بگذارید

مرجع اطلاعات

به عقاید مذهبی دیگران احترام بگذارید


"خوشرویی بزرگترین نیرو جهت نیل به یک زندگی بهتر است . فرقی نمی کند از چه مذهبی باشید مهم زیستن با نیت پاک است." این گفته ، همچون کلیدی است برای رشد اخلاقی تمامی افراد با هر عقیده مذهبی.

ادامه متن در ادامه مطلب

اگر 21 فرضیه برای موفقیت در این دنیای مدرن باشد. عبارت فوق 18  فرضیه ی آن را تأمین خواهد کرد، اصول باقی مانده نیز بسته به درصد آزادی انسان دارد.

یکی از اصول مهم روابط بشری ، تحمل و صبوری  است. مادامی که از دوران تاریخ کهن تا دنیای کنونی، در راه پذیرش و گسترش یک عقیده مذهبی، خشونت ها و قتل عام ها صورت می گرفته است، هر کسی متوجه می شود که این تحمل ناپذیری افراد بوده است که عامل اصلی این قضایا بوده.

صبوری در مقابل یک مذهب این نیست که بشر نتواند باورهای خود را بیان کند، بلکه منظور این است که زیر سوال بردن اصول و عقاید یک مذهب و از خود واکنش منفی نشان دادن، خود به خود راهی است کوتاه بسوی ایجاد ناآرامی!

اساتید کهن جزء کسانی بودند که از زمانهای یونان قدیم در مورد وجود خداوند و رابطه ی آن با بشر و عالمیت، علم زوال یا بقاء، با یکدیگر در مباحثه بوده اند. علم "طریقه ی زندگانی" و " مادی گرایی" از زمان های یونان و مصر قدیم مورد بررسی بوده است. این اندیشه ی واهی از آن زمان رواج پیدا کرد که آنان معتقد بودند که هیچ عاملی در ایجاد و تکامل تمام متعلقات دنیای مادی و تشکیلات آن دخالت نداشته و سیر تکاملی آنها به خودی خود شکل گرفته است! آثار این عقاید امروزه در برخی محیط های آموزشی هنوز وجود دارد و همین پافشاری ها در این باورها ، خصومت و خشونت ها را به همراه داشته است.

تمام اندیشمندان از پنج هزار سال قبل از میلاد و یا حتی قبل از آن، در مورد بودن یا نبودن مذهب با یکدیگر اختلاف نظر داشته اند  و این اختلاف نظر، دنیای گذشته و در ادامه دنیای حال را تبدیل به یک میدان جنگ کرده است.

در این دریای پر تلاطم، یک نکته قابل تعمق است که: تمام انسانها حق انتخاب باورهای خود را دارند.

لزوما" تمامی "مذاهب" و "باورها" با منطق هماهنگی ندارد و می تواند حتی با وجود یر منطقی بودن، خود یک عقیده ای مستقل و قابل احترام برای هر شخص باشد.

کسی که در مورد باورها صحبت می کند باید کاملا" بی طرفانه گام بردارد. یک آزادیخواه سعی می کند، عقاید مورد قبول خود را تنها برای خود حفظ کند نه دیگران. در مقابل افرادی هستند که با به خطر دیدن عقاید و باورهای خود با هجوم بردن به حیطه ی باورهای دیگران سعی در حفظ و حمایت از مسلک خود دارند.

بشر از ابتدای خلقت به هر مذهب و مسلکی که بود، سعی می کرد تا با غرق شدن در آن احساس رضایت کند. حتی امروز وجود "مکانیزه شدن  و "مادی گرایی" در دنیای امروزی، باز هم برخی از روحانیون کهن سعی بر گسترش عقاید دیرینه ی خود دارند.

حقیقت این است که بشر بدون اعتقاد و ایمان بسوی تباهی می رود. این باورها می تواند در هر زمینه ای از نظر هر فرد باشد ولی اگر بسوی باور مذهبی پیش رود قابل احترام است.

لازمه ی آرامش روحی در هر مذهبی، احترام به عقاید و باورهای مذهبی دیگر افراد است.طبقه بندی: علمی آموزشی، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1388 توسط مونا | نظرات ()
موضوعات
پیوندهای روزانه
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
پیوند ها
نظر سنجی
آمار سایت